לאנשים חושבים ומרגישים

הדף הקודם דף הבית למעלה הדף הבא

 

HEBRISH (או) אסקית

 

במסגרת גלישתי (שוב אנחנו גולשים?) הגעתי לאתר של גאון מחשבים, כנראה ממוצא מקומי, היושב בארה"ב לבטח. הבחור אישר לי לשים כאן לינק לעבודה מעולה שעשה בקשר להשתלבות העברית על גווניה בשפת משתמשי המחשב.

להלן ההקדמה לעבודתו:

יש צורך בכתיב עיברי אחיד, מבוסס אסקי (ASCII), לשימוש במחשבים. מטרת הכתיב היא לאפשר תקשורת קלה מכל מקום בעולם לכל מקום אחר (לדוגמא SMS או ממחשב בתאילנד), וליצור כתיב אחיד שיאפשר חיפוש ממוחשב (לדוגמא, חיפוש שירים באינטרנט).

אין צורך שהכתיב יהווה העתק מדוייק של הכתב העברי היות והכתיב לא נועד להחליף את הכתב העברי אלא רק להרחיב את תחום השימוש בשפה למקומות בהם הכתיב העברי אינו מגיע. סביר גם להניח שהכתיב יהיה יותר פשוט אם לא יהיה העתק מדוייק.

זה לא הנסיון הראשון לכתוב עברית בעזרת אסקי. כמעט כל משתמש מחשב דובר עברית נתקל בבעיה בשלב מסויים - מבחירת כתובת אימייל, לכתיבת הודעות ומכתבים לאנשים בחוץ לארץ. אבל כל אדם בוחר כתיב משלו ואין כתיב אחיד.

ישנו צורך בכתיב כזה על אף הפתרונות הקיימים לכאורה כדוגמת יוניקוד ומעבדי תמלילים תומכי עברית. מספר דוגמאות לצורץ זה ניתנות כאן:

* קשה לשלב עברית עם שפות אחרות ואף יותר חשוב, עם מספרים הנכתבים משמאל לימין ואילו עברית נכתבת מימין לשמאל. אין שום דרך 'נכונה' לפתור את הבעיה הזאת כפי שיכולים להעיד משתמשי וורד ופוורפוינט בעברית. אמנם אפשר לכתוב מספרים ולהחליף שפה וכיוון באמצע משפט אך שיטה זו אינה מושלמת, והיא מלווה בתקלות ובתופעות מטרידות שאינן ברות פיתרון נראה לעין. בנוסף, עובדה זו תמיד תקשה על הכנסת עברית למוצרים חדשים.

* עברית אינה נתמכת בהרבה מערכות. נכון שיש בבית מעבד תמלילים עברי, אבל מה עם הפלאפון ? איך נכתוב הודעות SMS ? איך נכתוב הודעות או מכתבים הביתה ממחשב בתאילנד ? לכאורה נראה שיוניקוד (פתרון מכוער לכשעצמו) יפתור את הבעיות האלה אבל יוניקוד אינו נתמך על ידי רוב המחשבים בעולם בצורה שתאפשר כתיבת עברית וגם אם חלום זה יתגשם נותרת הבעיה של מציאת מקלדת עברית.

* חוסר התמיכה הנרחבת מגבילה את השימושיות העברית, לדוגמא, קובץ שנשמר עם שם בעברית לא ניתן לשימוש על על ידי מחשב שאינו תומך עברית.

* כרגע ישנו מחסור בגופנים עבריים כך שגם אם מצאתם מחשב שתומך יוניקוד, סביר להניח שהוא לא יכיל גופנים מתאימים. לעומת זאת כל מחשב תומך באותיות הלטיניות המיוצגות על ידי אסקי. 

* בדרך כלל שני הצדדים להתכתבות צריכים את אותה התוכנה שלרוב לו נתמכת ולא 'מדברת' בצורה סבירה עם אף תוכנה אחרת.

* קשה לבצע חיפושים בעברית באינטרנט.


חשוב להזכיר שהכתיב העברי באסקי אינו מיועד להחליף את הכתב העברי !


 

להלן הלינק לעבודה המלאה:

http://www.xyster.net/hebrish/qaskit-heb.html

 

לינק לאתר של הבחור המוכשר (ממליץ להציץ לתמונות המחשב שהוא בנה):

http://www.xyster.net

כל הזכויות שמורות ואין להעתיק או לעשות כל שימוש אחר ללא קבלת אישורו של היוצר