לאנשים חושבים ומרגישים

הדף הקודם דף הבית למעלה הדף הבא

 

קוראים לזה אהבה - מאת שלמה גרינברג (גלובס 28.1.2002)
זה מתחיל בהכרות, עובר לחיזור, נהיה אהבה קנאית של ממש, ונגמר בריב ובגרושין. זה מה שקורה לעתים למשקיעים עם מניות שהם מתאהבים בהן. הבעיה הכי גדולה עם התאהבות במניה היא גודל ההפסד שאפשר לחטוף, כי מרוב אהבה, המשקיעים מסרבים לצאת.

 

חשבתם פעם לעצמכם שיכול להיות שאתם יושבים על מניה אך ורק בגלל שהתאהבתם בה? מה הדרך הכי טובה לבדוק אם אתם יושבים על מניה בגלל טיבה או שאתם יושבים במניה, אפילו בירידות, בגלל שהתאהבתם בה? את האמת, רבותיי. כמה פעמים ישבתם על מניה ניפטית, אהובה וחביבה שנתנה לכם תשואה של מאות אחוזים וכאשר התחילה לרדת לא מכרתם אותה עד שהפסדתם כמעט הכל?

לנו זה קרה בעבר יותר מפעם אחת. אבל שימו לב להבדל. אנחנו מדברים על התאהבות במניה, לא בחברה. גם להתאהב בחברה זאת טעות נוראית

בשוק ההון, אבל להתאהב במניה זה אסון טבע וזה קורה להרבה. בהתחלה אוהבים את החברה ולכן קונים את המניה, אבל עם השנים מתאהבים במניה ולא זוכרים את החברה. "זאת מניה נהדרת", אומרים אנשים. על מה אתם מדברים? איזו נהדרת? או שהחברה נהדרת או שלא, מה הקשר למניה? האמת היא שיש קשר ועוד איך, אבל לזה נגיע מאוחר יותר.

כשהיינו יושבים על בירות ובייגלעך (ליתר דיוק, פרצעלס, אלו שכמעט חנקו את בוש) במיאמי בתחילת שנות ה-90, היינו מתבדחים על הנושא. לא רק המשקיעים מתאהבים במניות, גם אנליסטים וברוקרים מתאהבים במניות. למה? למה מניה נעשית ניפטית? מי יודע? כל מה שאנחנו יודעים, כעובדה, הוא שמשקיעים מתאהבים במניה.

התאהבות במניה בהחלט נכללת בתוך "עשר הטעויות המובילות של המשקיע". סטיבן טוען שבמשך השנים אנשים ניסו להכניס במסגרת את הטעויות המרכזיות של המשקיע, "על מנת לנסות להפחית טעויות", ומזה התפתחו עשר הטעויות המובילות. "אבל הכל שטויות", ממשיך סטיבן שלבטח יש לו ניסיון עשיר בטעויות כמו בהצלחות. "אתה מזהה עשר טעויות ומנסה לתקן אותן, ואז מתגלות עשר חדשות, ככה זה עובד בשוק ההון. אין עשר טעויות, יש טעויות. נקודה". מי אנחנו שנתווכח עם סטיבן.

נעבור היום על עשר טעויות (שימו לב, לא אמרנו "עשר הטעויות" כי לבטח יש יותר) שמשקיעים עושים, כנראה יותר פעמים משהם עושים טעויות אחרות. העובדה שאנחנו מביאים את עשר הטעויות אינה אומרת שאנחנו לא עושים אותן, נהפוך הוא, אנחנו עושים אותן לא פחות ואולי יותר מכם, אבל מודעים לכך, זה הכל. במיאמי, באותן ישיבות של אחר הצהריים על בירה ובייגלעך, הסבירו לנו המבוגרים יותר את אותן עשר הטעויות והסבירו לנו עוד, שאין שום ספק שנעשה אותן ונמשיך לעשות אותן. "אבל רק כדי שתהיו מודעים שיש טעויות, ותמיד, אחרי שתעשו אחת או יותר מהטעויות הללו, לפחות תבינו מה עשיתם ותבטיחו לעצמכם שלא תעשו זאת שוב, אבל כמובן שתעשו". הבנתם?

 

טעות מס' 1: להתאהב במניה

תתפלאו, אבל זו כנראה הסיבה הכי גדולה להפסדים כי התאהבות במניה אינה שונה מאהבה בדרך כלל. זה מתחיל בהיכרות, עובר לחיזור, עובר לאהבה קנאית של ממש, ונגמר בריב ובגירושין. זה כמובן לא חייב ללכת בדרך הזאת ויכול להיגמר כמו בסרטים, כשאתם ואהבתכם צועדים בחיוך אל עבר השקיעה, אבל כמה כאלו יש? ישנה ג'נרל אלקטריק ואולי טבע.

בדרך כלל היחסים ביניכם לבין המניה שהתאהבתם בה הם באמת כמו יחסים בין זוג שנשוי לאורך זמן, עליות ומורדות, ובסופו של דבר או שנשארים יחד באושר או שנפרדים במשבר גדול. הבעיה הכי גדולה עם התאהבות במניה היא גודל ההפסד שאפשר לחטוף כאן. כמה פעמים בעבר ישבתם על מניה שאהבתם ולא יצאתם ממנה אפילו כאשר חזרה כל הדרך למחיר הקנייה שלכם ואפילו כאשר הפסדתם את הקרן? כמו שאמרנו, לנו זה קרה יותר מפעם אחת בעבר. מרוב אהבה למניה "שלכם", אתם מסרבים לצאת, אפילו אם בתת ההכרה ברור לכם שהסיפור נגמר.

הדוגמה הכי טובה לאחרונה הייתה דווקא אנרון, "אהובת המשקיעים מיוסטון". כאשר אנרון החלה להתמוטט, העברנו אליכם קצת רכילות מהשחקנים שם. משקיעים, אפילו כאשר הסבירו להם הברוקרים ש"יש כאן בעיה גדולה מעל ומעבר למה שרואים", סירבו להאמין, "המניה תתאושש", אמרו, "זה כמו עם כל מניית בלו צ'יפ שעברה את התהליך הזה, הם נתקעו עם מלאי יקר. בעוד 3-2 רבעונים הכל יחזור למקומו. אחרי הכל, תראו איך ההנהלה הזו הובילה אותם בעשור האחרון".

הפתרון ל"בעיית האהבה" פשוט מאוד, אבל קשה מאוד לביצוע. צריך לבדוק, בכל רבעון, מה המצב לאשורו. הדו"חות, בדרך כלל, משקפים את התמונה הנכונה. אם אתם רגילים למירווחי רווח מסוימים ואתם רואים שהמירווחים הללו מצטמקים, אז יש בעיה.

 

טעות מס' 2: השקעה במניות "זנוחות עם סיפור"

מלבד ההתאהבות במניה, שזה דבר מוזר בפני עצמו אבל מאוד אנושי, ישנה המחשבה, שברוב המקרים אינה מבוססת על שום דבר, שבכל חברה שמניותיה נסחרות בבורסה מתחבא איזשהו פוטנציאל עצום שאיש עדיין לא גילה ואתם הראשונים שמגלים.

ישנם הסיפורים של מניות כמו אם.סיסטמס, ששוכבות 6-5 שנים כאבן שאין לה הופכין ולפתע מתפוצצות כלפי מעלה. החלום הזה, "להיכנס בתחתית" ולנסוע את כל הדרך לראש ההר, מחסל יותר משקיעים מאשר כאלו שמתאהבים במניה. ההנחה שמאחורי המחשבה הזאת היא שלאותה חברה זנוחה יש משהו להציע ומשהו גדול וכי בסופו של דבר היא תתגלה.

כפי שאמרנו, הסיכוי ל"הצלחה" במקרים כאלו הוא, במקרה הטוב, 1:100. יש כאן עוד הנחה מוטעית שקשורה לתיאוריה הזו. ההנחה היא שאם אתם קונים מניה בדולר, הסיכוי שלה להגיע ל-2 דולרים, 100% רווח, גדול בהרבה מהסיכוי של טבע, למשל, לעלות מ-60 ל-120. הסיכוי שההנחה הזאת צודקת קטן אפילו מהסיכוי שמישהו יגלה את החברה. יותר מכך, אפילו אם ההנחות שהזכרנו אכן מתממשות והחברה מתגלית ומחיר המניה מוכפל ומושלש, הסיכוי שהמשקיעים יצאו בסוף עם רווח קטן ביותר לא רחוק מסיכויי שתי האפשרויות הקודמות.

קחו למשל את המניות הבאות, המאוד מוכרות לכולנו. סנסאר, טי.וי.ג'י, אטיוניטי, נקסוס, לנאופטיקס, מרנטיקס, פארמוס ועוד שורה ארוכה של שמות כאלו. כל אלו התחילו במחירי אפס, עלו לגבהים אדירים, וחזרו למחירי אפס. עכשיו, עם יד על הלב, כמה מכם נכנסו קרוב לתחתית, עלו עם המניה לשיא ומכרו? עם היד על הלב, על כל אחד שהצליח לעשות את זה, יש 100 שנכנסו, עלו וירדו חזרה לתחתית. לאותו אחד שהצליח, נניח, לקנות טי.וי.ג'י ב-50 סנט ולמכור ב-7 דולרים אנחנו נותנים 98% סיכוי שאת הכסף שהרוויח בטי.וי.ג'י הפסיד כאשר נכנס איתו לאטיוניטי או פארמוס. הרבה יותר מכך, אנשים ש"גילו" את אם.סיסטמס ישבו על המניה הזאת שלוש וארבע שנים, נשברו ומכרו, ואז המניה עלתה.

עכשיו תחשבו. נניח ששיחקתם בכל המניות הנ"ל או שישבתם, מאז שהתחלתם לשחק בהן, על טבע. היכן מצבכם טוב יותר? אם תענו לנו שטבע אינה דוגמה טובה כי אנחנו חכמים בדיעבד ובאותה מידה יכולים הייתם לבחור באי.סי.איי, אתם טועים כי אתם מערבבים כאן את "האהבה". אם, לפני עשר שנים, הייתם קונים טבע ואי.סי.איי והייתם בודקים, בסוף כל רבעון, את הדו"חות, הייתם צריכים, במקרה הטוב אפילו, להקטין את אחזקותיכם באי.סי.איי החל באמצע שנות ה-90 כי הסימנים להידרדרות החברה הופיעו זמן רב לפני שזה קרה באמת.

 

טעות מס' 3: השקעה במניות מובילות שהתמוטטו

מדובר על מה שנקרא, בעגה של וול סטריט, FALLEN ENGLES. יש משקיעים רבים שעוקבים, שנים רבות, אחרי סיפור הצלחה של מניה ולא נכנסו אליה. מדוע? יש לזה מסיבות רבות, אבל המובילה ביניהן היא, ש"המניה כבר יקרה מדי".

ואז לפתע, מסיבה זו או אחרת, המניה נופלת חזק, כמו שקרה לאי.סי.איי או לקיי מארט. באים המשקיעים אז ואומרים לעצמם, "לא ייתכן שהחברה הזאת לא תשתקם, כדאי לנצל את המצב וסוף סוף לקנות את המניה במחיר שרצינו תמיד ולא התאפשר עד כה".

שימו לב, זה מקרה הפוך למה שתיארנו בנושא האהבה. כשאתם "מאוהבים" במניה, אתם לא בורחים למרות שאתם מרגישים שיש צורך לעשות זאת. במקרה הזה, אתם נכנסים למניה כיוון שאתם מאמינים שהירידה היא זמנית. מבחינתכם, כמשקיעים, אתם לא "מאוהבים" במניה אלא מנצלים הזדמנות. מה שקורה בדרך כלל הוא שאחרי נפילה, ממושכת או מהירה, מניה, שהייתה אהובת משקיעים, ניפטית, לא חוזרת להיות כזו, רק מעטות חוזרות. במקרים מהסוג הזה, האינדיקטור לסיכויי החזרה למעמד של ניפטית קשור בחילופי הנהלה.

 

טעות מס' 4: קבלת החלטת השקעה על סמך שמועות

מדובר על אחד הגורמים המובילים בנפילתם של משקיעים. זה נכון במיוחד בשוק גואה, של שוורים. נניח שיש לכם חבר טוב שהוא מנהל השקעות ידוע ואתם מבלים יחד באחד הערבים באיזה בית קפה ואז אתם אומרים לו, "מוישה, אתה המומחה הכי גדול במניות בארץ, תן איזה טיפ". חבר טוב יסרב לעשות זאת, בגלל שהוא מודע לתוצאות, אבל חבר ישראלי, בדרך כלל, יזרוק לכם משהו כמו, "יש מניה בשם 'כמוטבע'. קנו ושבו, ואל תסתכלו מה קורה".

מה שבדרך כלל קורה הוא שכאשר אתם כן מסתכלים, אתם מגלים שהפסדת חצי מההשקעה ויותר. זה לא אומר חלילה שהחבר שלכם דפק אתכם (כמו שתמיד אנחנו מאשימים חברים). ברוב המקרים, אם הוא חבר טוב, הוא באמת התכוון אבל זה לא הלך. בתקופות של גאות, כאמור, זו בעיה לא קטנה למשקיעים. כל טיפ כזה נחשב כתורה מסיני ולא משנה מי נתן אותו ולמה. זו הסיבה, אגב, שמאז התחלנו לכתוב כאן, אנחנו אומרים כל הזמן, "אל תלכו ותקנו (או תמכרו) בגלל מה שאנחנו כותבים, תבדקו תחילה".

 

טעות מס' 5: כניסה בניגוד למגמה

אומרים לכם שבעלי עניין ומשקיעים גדולים נכנסים ויוצאים ממניות "בניגוד למגמה", וזו השטות הכי גדולה ששמענו בחיים. על כל משקיע מוסדי שקונה מניות שיורדות, יש לפחות חמישה שמצטרפים למוכרים "לפני שהמניה תרד יותר", וכך זה גם בעליות. נכון, בעלי עניין ומשקיעים מנוסים משקיעים ומוכרים בניגוד למגמה, אבל בקצה המגמה, ולא במהלכה. משקיע מנוסה אינו מחכה לשיא על מנת לצאת ואינו מתחיל לקנות בחזרה לאחר ירידה של 10% או 15%. משקיע מנוסה או בעל עניין שיודע מה קורה, פועל, בלמעלה מ-90% מהמקרים, על סמך הנתונים הכלכליים.

 

טעות מס' 6: היצמדות לנתון כלכלי אחד

למשל, רווחיות. לעתים קרובות מדי, משקיעים מחליטים להשקיע במניה "בגלל שזו החברה הכי רווחית בבורסה" או בגלל ש"תראה כמה מזומן יש בחברה. יותר משווייה של החברה כולה בבורסה". זו טעות מקובלת כי אסור להסתמך על נתון אחד או שניים, וצריך להסתכל על החברה כולה, ובייחוד על השוק שבו היא פועלת. קיי מארט, שנפלה בשבוע שעבר, הייתה רווחית מאוד שנים רבות ותמיד היה לה "עודף מזומנים", וראיתם מה קרה. אי.סי.איי הייתה נורא רווחית והיו לה טונות של מזומנים, ותראו מה קרה. במקרה הראשון השוק השתנה, ובמקרה השני ההנהלה לא הבחינה בשינויים. אנחנו תמיד אומרים, "הנהלה טובה, חברה טובה, שוק טוב". קל לכתוב את זה, אבל קשה מאוד לבצע.

 

טעות מס' 7: לא להבין את השוק

הבנת השוק או אי הבנה שלו חשובות מאוד לכל משקיע. בנושא הזה אין הרבה מה לעשות. או שמבינים או שלא. להבין את השוק, זה אומר לעקוב מקרוב אחרי פעילות בעלי עניין, משקיעים מוסדיים וכו'. זה אומר לעקוב אחרי נתוני המאקרו שנכנסים לשוק. זה אומר לחזות את ההתפתחויות. זה דבר קשה ביותר למשקיעים.

גרינספאן, הגדול מכולם, ניחש מצוין את הנפיחות במניות הטכנולוגיות, בנובמבר 1996. אז מה? מי שיצא 3 שנים ואפילו 4 שנים מאוחר יותר, צחק על גרינספאן. בנושא הזה יש הרבה משקל לנתון שקשה מאוד ללמוד אותו, להרגשה. בוול סטריט יש אנשים, מעטים, שיכולים לחוש שינויים במגמות.

בקיץ 1999, כאשר השוק החל לרדת כתוצאה מהתחלת העלאות הריבית של גרינספאן, אמר לנו מייק, החבר הספקולנט שלנו בפילדלפיה, "תשמע, הולך להיות כאן גל עליות בטכנולוגיה שלא ראינו כמוהו". שאלנו מדוע נזכר דווקא אז, ועוד כאשר השוק מסמן תנועה בכיוון מטה, והוא ענה, "אני מריח מומנטום בטכנולוגיות כי עליהן העלאות הריבית לא משפיעות והמשקיעים במצב רוח של עליות".

על הנושא הזה, של מניות טכנולוגיה שאינן רגישות להעלאת ריבית ועל הנושא של מומנטום, שאין לו הסבר, דיברנו רבות במהלך השנים. מייק היה מודע למחירי המניות הגבוהים, להעלאות הריבית ולעליות מחירי האנרגיה לא פחות מכל אחד אחר, אבל בהיותו ותיק בשוק, הרגיש שכל הגורמים הכלכליים אינם משנים כקליפת השום והמניות הטכנולוגיות יתנהגו בניגוד להיגיון הכלכלי, וכך אכן קרה. אז מה? למייק יש התכונה הפלאית הזו? חוש שישי או משהו? לא. הנה הצד השני של המטבע: אותו מייק "הרגיש" שגם אנרון וגם קיי מארט ישנו כיוון הרבה לפני שהסתבר שזה לא קרה, קנה אופציות CALL עליהן והפסיד טונות של כסף. אבל דבר אחד ברור. על מנת לשחק בשוק לבד, המשקיע הקטן חייב ללמוד את השוק ולהתעדכן בחדשות כל הזמן.

 

טעות מס' 8: לא לדעת לעשות חשבון

כולנו חכמים, כולנו מנוסים וכולנו יודעים לחשב כל דבר. באמת? אתם יודעים כמה אי-מיילים מהסוג הבא אנחנו מקבלים? "קניתי פארמוס ב-5 דולרים אחרי שירדה מ-16 וחשבתי שקניתי בזול. היום המניה ב-2.5, הפסדתי 50%, האם אתה מאמין שהיא תעלה ב-50%?"

ידידי היקר, מה שאנחנו מאמינים זה לא חשוב, אבל המניה צריכה לעלות כעת ב-100%, לא ב-50%. מ-5 ל-2.5 זה ירידה של 50%, אבל מ-2.5 ל-5 זה עלייה של 100%.

שאל אותנו אחד שקנה לוסנט ב-75 דולר והפסיד מעל 90%, "איך אני מחזיר את ה-90% האלו?" על איזה 90% אתה מדבר? אתה צריך להחזיר כעת פי 14, מעל 1,400%. אז נא לשים לב, מניה שירדה ב-10% אתמול ועלתה ב-10% היום עדיין לא חזרה למחירה בתחילת שלשום ותתפלאו כמה אנשים מאמינים שכן חזרה.

 

טעות מס' 9: לתת לאדרנלין להחליט

מישהו זרק לכם טיפ, "קנו סנסאר". בדקתם את החברה והגעתם למסקנה שזו שטות גמורה. "אין כאן כלום, ומלבד זה המניה כבר הוכפלה, היא נורא ספקולטיבית", אתם מודיעים לבעל הטיפ. "בסדר", הוא אומר לכם, "המניה עלתה פי שניים ואני אומר לך שהעלייה עדיין לא התחילה". וכך אתם יושבים ומציצים, פעם ביום תחילה ואחר כך עשר פעמים, ורואים את המניה נוסקת השמיימה, והאדרנלין מתחיל לעבוד וללחוץ על אותו הגן שמפעיל את הפה, ולפני שאתם יודעים, אתם בפנים, ומה קורה? אתם מוכרים בסוף במחיר שלפני העלייה. זו טעות שונה מטעות 2 או 4, שהרי כאן מעורבת אך ורק תאוות הבצע וכנגד זה צריך באמת להיזהר.

 

טעות מס' 10: לא להשקיע לפי תוכנית

הרי כמעט כל דבר שאתם עושים נעשה לפי תוכנית או תכנון כלשהם. אתם קונים בית, אתם בודקים, מתכננים וכו'. אתם יוצאים לחופשה, אתם עושים תוכנית. יש לכם תכנון מדויק איזו מכונית לקנות, ולעולם לא תגישו סתם דו"ח למס הכנסה או שתלכו למשפט בלי עו"ד.

בארה"ב משגעים למשקיעים את הראש שיתחילו בבניית תיק השקעה בגיל צעיר, ובצורה נכונה. הדבר הזה, של בניית תיק השקעות נכון ומפוזר, כבר היה ידוע לחז"ל, אבל המון משקיעים סתם קונים מניות. מיקמנו את הטעות הזו כאחרונה כיוון שזו הבעיה הכי גדולה של המשקיע. אנחנו חיים בעולם משתנה, עם חידושים שמתרחשים בקצב מטורף של ממש. אתם יושבים על תיק מניות אקראי ועסוקים יותר בהתבוננות בתיק הזה כי כל היום אתם חושש. אנחנו מציעים, לכו למנהל טוב, בנו תוכנית השקעות והיצמדו אליה.

 

אז איך להימנע מכל הטעויות?

לדעתנו, שמבוססת על המון שנים של היכרות עם השוק ועם המשקיעים למיניהם, צריך להתייחס לתיק ההשקעות ברצינות ולתת למומחים לנהל אותו, או לתת למנהל השקעות מעולה, או לבחור בכמה קרנות מגוונות. יש שיטות בלי סוף שמאפשרות למשקיעים לדעת מתי למכור או מתי לקנות, ודבר אחד משותף לכל השיטות המצוינות הללו: מעט מאוד משקיעים אכן פועלים על סמך מה ששיטה זו או אחרת מציעה. באים אליכם הצ'רטיסטים ומראים לכם, בציורים נהדרים, שהמניה "שברה את מגמת העלייה וכדאי למכור". אז אתם מוכרים? מניה בעלייה? אנחנו מכירים אתכם. כאשר בא הצ'רטיסט ומראה לכם שהמניה אכן "שברה קו" ועומדת לשנות כיוון, אתם פועלים בהתאם? בחיים לא. אם המניה עולה, אתם מסבירים לעצמכם שהמניה במומנטום, "אז מה הטמבל הזה מבלבל את המוח", ואם המניה יורדת, אתם אומרים, "עכשיו לצאת? היא בטוח תעלה".

לכן רבותיי, תעשו מה שבראש שלכם, אבל תנסו להיות הגיוניים. אגב, הטעויות האלה "עובדות" נהדר כבר 200 שנה בארה"ב, כ-500 שנים באמסטרדם וכ-50 שנה בישראל. הסיכוי שהן ייעלמו שווה לאפס. הכותב משקיע בניירות ערך שונים, ולכן עשוי להיות לו עניין בחברות עליהן הוא כותב בטור זה. מערכת "גלובס" איננה אחראית לתוכן המאמר ואין לראות בו משום עצה ו/או המלצה לפעילות כלשהי בניירות ערך. כל הפועל בהסתמך על המאמר ו/או על תוכנו אחראי באופן בלעדי לכל נזק ו/או הפסד שייגרם לו בעקבות פעולותיו.

כל הזכויות שמורות ואין להעתיק או לעשות כל שימוש אחר ללא קבלת אישורו של היוצר  ©